środa, 26 listopada 2014

Laserowe usuwanie włosów - dlaczego warto wybrać laser diodowy

Przez wiele lat próbowano uzyskać jak najlepszą metodę trwałego usuwania włosów. Definicja nadmiernego owłosienia jest nieprecyzyjna, ponieważ terminu tego używamy nie tylko do określania hirsutyzmu (owłosienie niefizjologiczne dla danej płci) ale też w przypadku zwiększonej ilości włosów rosnących w miejscach typowych. 

Często problem nadmiernego owłosienia nie jest jedynie sprawą kosmetyczną, a efektem zaburzeń hormonalnych, przyjmowanych leków, przebytych chorób czy operacji (np. przeszczep płatów skórnych lub operacja zmiany płci). 

Laserowa depilacja stała się nowoczesną metodą usuwania zbędnego owłosienia. W tej chwili jako jedyna z dostępnych metod pozwala na definitywne zniszczenie mieszków włosowych  i struktur odpowiedzialnych za wzrost włosów anagenowych. 

Zasada działania lasera oparta jest na  zjawisku selektywnej termolizy. Dla zastosowania tej metody konieczna jest obecność barwnika - melaniny - we włosie znajdującym się w  fazie anagenu. Włosy na naszym ciele rosną w według cyklu wzrostu, który składa się z trzech faz:
  • aktywnego wzrostu - anagen
  • ewolucji - katagen
  • spoczynku - telogen
      W skórze ludzkiej w każdym momencie występują jednocześnie włosy w tych trzech fazach rozwoju. W fazie aktywnego wzrostu wytwarzana jest łodyga włosa. Długość tej fazy - anagenu - zależy od lokalizacji włosa, np. na głowie trwa 2-3 lata, a pod pachą trzy miesiące. Następnie włos przechodzi w fazę katagenu, która trwa kilka dni i kończy się telogenem, czyli okresem spoczynku. Telogen, również w zależności od miejsca występowania włosa, wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.
Melanina absorbuje światło, wydzielając taką ilość ciepła, która powoduje koagulacje komórek mieszka włosowego.  Jeżeli chcemy trwale usunąć włosy niezmiernie ważne jest aby cebulka włosa i jego opuszka zostały zniszczone.
Jedynie włosy w fazie anagenu – czyli fazie aktywnego wzrostu - są wrażliwe na działanie światła laserowego. W tej fazie komórki brodawki włosa powiększają się a dolna część mieszka włosowego otacza brodawkę włosa. Melanocyty z ziarnistościami zawierającymi melaninę zlokalizowane są w dolnej części korzenia włosa, tuż powyżej brodawki.  

Czas trwania anagenu jest różny, zależy od obszaru skóry, wieku, płci, pory roku, gospodarki hormonalnej i wreszcie predyspozycji genetycznej. Można przyjąć, że generalnie (poza owłosioną skórą głowy) anagen jest krótki, telogen zaś długi. Zabiegi powinno się wiec przeprowadzać cyklicznie, w serii, dostosowując przerwę miedzy nimi do rodzaju obszaru depilowanej skóry i indywidualnych cech każdego pacjenta.Ocenia się, że średnia ilość zabiegów potrzebna do trwałego pozbycia się włosów wynosi od 3 do 7 zabiegów.
Jak już wspomnieliśmy, obecność pigmentu jest kluczowa dla zadowalającego efektu depilacji laserowej. Istnieją dwie odmiany melaniny – eumelanina i feomelanina, a światło lasera lepiej wychwytywane jest przez eumelaninę. Ponieważ barwnik ten występuje w znacznej przewadze we włosach ciemnych jest to powód dlaczego jasne włosy gorzej reagują na zabiegi depilacji laserowej. 
Aby rozwiązać ten problem, wprowadzono nową technologię, która łączy działanie światła laserowego z bipolarnym prądem wysokiej częstotliwości RF - technologia ELOS.  Dodanie energii prądu do energii lasera sprawiło, że do uzyskania identycznego efektu depilacji potrzebna jest mniejsza ilość melaniny we włosie niż wymagają tego urządzenia wykorzystujące tylko światło - dlatego można depilować również włosy jasne. Mniejsza dawka światła, która jest potrzebna do trwałego usunięcia niechcianego owłosienia sprawia także, że mniej narażone są na przegrzanie obszary wokół atakowanego mieszka, co z kolei jest bezpieczne nawet przy ciemnych karnacjach i opalonej skórze, które zawierają więcej melaniny niż skóry jasne. Więcej informacji o tej metodzie na stronie www.laserique.pl
Należy pamiętać, że melanina znajduję się nie tylko we włosach ale również w naskórku, dlatego trzeba rozważnie dobrać parametry i długość impulsu. W celu dodatkowej ochrony naskórka stosuje się różne metody schładzania go, często bezpośrednio związane z systemem laserowym, np. stosowanie szafirowej, zimnej końcówki lasera lub nadmuch zimnego powietrza. Najlepszy efekt obserwujemy u pacjentów z jasną karnacją i ciemnymi włosami.Do celu depilacji laserowej wykorzystywane są lasery:

  • Lasery rubinowe 694 nm

Melanina bardzo w dużym stopniu pochłania fale o długości 694, dlatego zaleca się stosowanie tego lasera jedynie w przypadku osób o bardzo jasnej karnacji i ciemnym zabarwieniu włosów. Ponieważ ten typ lasera nie nadaje się do zabiegów u szerszej grupy pacjentówa lasery rubinowe stały się mniej popularne w depilacji laserowej.

  • Lasery aleksandrytowe 755 nm

Lasery aleksandrytowe o długim czasie trwania impulsu emitują wiązkę światła o długości fali 755, która umożliwia nieco głębszą penetrację tkanki i zmniejsza ryzyko uszkodzeń naskórka. Ryzyko jest mniejsze ponieważ absorpcja energii przez melaninę przy tej długości fali jest mniejsza, jednak skuteczność tego typu laserów jest gorsza niż w przypadku laserów diodowych

  • Lasery diodowe 800 nm

Popularne urządzenie stosowane do laserowego usuwania włosów. Laser ten emituje wiązkę światła o długości fali 800 nm, czas trwania impulsu wynosi 5 do 30ms. Ponieważ wykorzystuje się większą długość fali i dłuższy czas trwania impulsu a głowica wyposażona jest w system aktywnego chłodzenia pozwala to przeprowadzać bezpiecznie zabiegi u pacjentów z ciemniejszą karnacją skóry. Lasery tego typu wykazują dużą skuteczność

  • Lasery Nd:YAG typu Q-Switched emitujące fale o długości 1064 nm

Wysyłają one krótki impuls, którego czas trwania mierzony jest w nanosekundach. Dzięki dużej częstotliwości pracy lasera, impulsy mogą być generowane bardzo szybko co pozwala na wykonanie zabiegu na większej powierzchni skóry w krótszym czasie. Większa długość fali sprawia, że można nimi leczyć osoby o ciemniejszej karnacji, jednak lasery te wydają się mało skuteczne w zakresie otrzymywania długoterminowego efektu.


          Jak widać najlepsze efekty przy równocześnie zachowanym bezpieczeństwie zabiegu uzyskuje się stosując laser diodowy.
 Depilacja włosów za pomocą lasera nie jest niestety metodą bezbolesną. Większość pacjentów odczuwa dyskomfort podczas przeprowadzania zabiegu, dlatego w celu zmniejszenia tej niedogodności stosuje się miejscowy lek znieczulający.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz