środa, 26 listopada 2014

Dlaczego lasery zrobiły w medycynie i kosmetologi taka karierę?

Lasery sa wykorzystywane w medycynie od kilkudziesięciu lat, jednak stosunkowo niedawno zaczęto je stosować w celach strikte kosmetycznych. Pewnie wielu z nas zastanawia się dlatego akurat one zrobiły taką karierę przy usuwaniu niechcianego owłosienia, odmładzaniu skóry, poprawie wyglądu blizn i rozstepów czy likwidowaniu rozszerzonych naczyń?

Lasery mają tą przewagę nad innymi metodami ponieważ są narzędziem do dokładnego i precyzyjnego niszczenia chorej lub niechcianej tkanki, szczególnie w sytuacji, gdy zależy nam na dotarciu do celu przez inne tkanki z minimalnym albo wręcz zerowym jej uszkodzeniem. Dzięki temu ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i powikłań jest znikoma a pacjent szybko dochodzi do pełni zdrowia. Lasery są to urządzenia wytwarzające i wzmacniające wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, zwykle światła. Ale oczywiście światło emitowane przez lasery, różni się w dużej mierze od światła emitowanego przez inne źródła.
 Szczególne cechy światła laserowego to:
- koherentność (cała wiązka ma jedną długość fali, tem sam kierunek i znajduje sie w tej samej fazie)
- równoległość emitowanych wiązek
- koncentracja energi lasera

Monochromatyczne (czyli jednej barwy) światło emitowane przez laser może być wykorzystane do tzn. selektywnej termolizy, czyli wybiórczego niszczenia tkanek. Naświetlamy jedynie specyficzne chromofory (barwniki) w skórze, oszczędzając otaczające tkanki.

Trzy główne chromoforów w skórze to hemoglobina (czerwony barwnik krwi), melanina (barwnik skóry i włosów) i woda. Struktura, która chcemy zniszczyć zawiera większe stężenie odpowiedniego chromoforu, a tkanki okalające nagrzewają się słabiej i nie ulegają twałemu uszkodzeniu.

Nieselektywne oddziaływanie na tkankę wykorzystywane jest w chirurgii laserowej. W tego typu zabiegach przydatna jest możliwość dokładnego, precyzyjnego cięcia każdego typu tkanki, bez względu na jej kolor i unaczynienie. Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe, gdyż każda struktura tkankowa zawiera duża ilość wody, która jak wiemy jest chromoforem silnie pochłaniającym wiązkę lasera. Przy odpowiednio dobranych parametrach możemy skoagulowac, przeciąć lub odparować tkankę poddaną zabiegowi. Najczęstszym typem lasera, używanym w dermatochirurgii jest laser CO2.

Jeszcze w inny sposób działają lasery frakcyjne, dzięki którym skórę naświetla sie tylko cześciowo, pozostawiając pomiędzy punktami naświetlań zdrowe fragmenty tkanki. W zabiegach tego typu tylko niewielka cześć skóry ulega uszkodzeniu tj. od 5 do 10%. Tak przeprowadzony zabieg umożliwia szybki przebieg procesów regeneracyjnych, dlatego pacjent szybko wraca do normalnego funkcjonowania. Lasery frakcyjne dzieli się pod względem uzyskiwanych efektów na nieablacyjne i ablacyjne. W tych pierwszych tworzą sie w skórze skoagulowane mikrokolumny, zaś w zabiegach ablacyjnych część energii cieplnej uchodzi wraz z odparowaną tkanką. Lasery frakcyjne najcześciej stosuje sie w celu stopniowej odbudowy, poprawy kondycji, napięcia i jędrności skóry a także redukcji zmarszczek.

Lasery zdobyły taką popularność, ponieważ w nowoczesnej medycynie estetycznej niebywałe ważna jest precyzja metod działania, dzięki którym możliwe bedzie usunięcie niepożądanych zmian skórnych, bez znacznego uszkodzenia tkanek sąsiadujących i szybkim czasem rekonwalestencji pacjenta. Lasery stały się niezastąpione w zamykaniu trwale rozszerzonych naczyń, poprawie wyglądu blizn i rozstępów, w usuwaniu przebarwień, pozbyciu się niechcianych włosów i tatuaży oraz walką z upływającym czasem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz